Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

ALBUM FOTO

"Să aveţi către Dumnezeu inimă de fiu, către aproapele inimă de mamă şi către voi minte de judecător". Părintele Ilie Cleopa

Imagini surprinse în decursul anilor în Paraclisul "Sfântul Nicolae"

Timp de 11 ani (2000-2011) Paraclisul "Sfântul Nicolae" a însemnat, pentru credincioşii din Luncaşi-Podoleni, bisericuţa lor. În imagini, sunt surprinse clipe sfinte, alături de părintele paroh al acestui sfânt lăcaş.

Imagini ce arată evoluţia lucrărilor la noua biserică în decursul anilor 1999-2012

Pas cu pas, bănuţ cu bănuţ, cu multe griji şi sudoare, dar cu ajutorul bunului Dumnezeu, începe să prindă viaţă marea dorinţă a sătenilor din Luncaşi-Podoleni... În imaginile de mai jos am surprins lungii anii de aşteptare şi de eforturi financiare, după care iată marea bucurie a credincioşilor şi a părintelui: săvârşirea Sfintei Liturghii în biserica nouă.

Pelerinaj în Duminica Floriilor - 2014

Pelerinajul de Florii este un semn de credință, pentru că este un eveniment vizibil, o mărturisire-procesiune, făcută în public, a credinței în Iisus Hristos și în adevărul Învierii Domnului și al Învierii de obște. Acest pelerinaj este mai mult decât urmarea, în ordine, a unui traseu prestabilit. Pelerinajul de Florii este un semn de nădejde sau speranță, pentru că, întocmai ca Lazăr, cel înviat de Hristos din morți după patru zile, și noi așteptăm, cu nădejde, sărbătoarea Învierii lui Hristos, care este temelia învierii noastre a tuturor, după cum mărturisim în Crez, când zicem: 'Aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie'.” – Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Toţi credincioşii parohiilor din Podoleni au mers într-o procesiune, cu stâlpări de salcie şi cu cântări duhovniceşti, pelerinajul oprindu-se la câteva dintre troiţele din comună. Fotografiile arată numărul mare de credincioşi care au participat, dar surprind şi momente ale slujbelor ţinute.

Slujba Învierii Domnului - 2014

"Omul se naște cu adevărat, nu atunci când îl naște mama sa ci atunci când se naște întru Hristos Iisus pentru viața nemuritoare. Învierea lui Hristos este mama noastră, a tuturor" - Sfantul Iustin Popovici

Cât de măreaţă şi sfântă este slujba Învierii Domnului! Orice credincios simte un fior atunci când clopotele încep să bată, iar preotul iese cu o făclie mai mare şi frumos împodobită printre sfintele uşi şi, stând pe solee (sau între sfeşnicele împărăteşti), o înalţă cu ambele mâini şi rosteşte cu glas mare chemarea: "Veniţi de luaţi lumină!" Am surprins şi noi câteva din aceste momente cu mare încărcătură duhovnicească.

Imagini ce arată evoluţia lucrărilor la noua biserică în decursul anilor 2013-2017

"Biserica este o corabie, iar creştinii care merg la Sfânta Biserică şi intră în ea sunt izbăviţi din furtuna păcatelor."

Aşa ne învăţa Sfântul Nicodim. Iar noi, nevrednicii, am încercat din puţinul nostru să ne clădim izbăvirea... Iată câteva fotografii făcute în decursul anilor 2013-2017, care au surprins pe lângă sfinte momente, şi progresele făcute cu ajutorul lui Dumnezeu în aceşti ani. Se poate vedea evoluţia picturii din interiorul bisericii, precum şi schimbarea aspectului curţii sau lucrările de la clopotniţă.

Sfințirea Bisericii „Sfânta Treime” Luncași-Podoleni - 2017

„Foarte rar însă, la întrebarea Care este bogăția ta? noi am fi deschiși să răspundem Bogăția mea este soția mea/soțul meu, sau Bogăția mea sunt copiii cu care Dumnezeu m-a binecuvântat, Bogăția mea este că sunt botezat în Biserica Ortodoxă, Bogăția mea este că am credință în Dumnezeu, Bogăția mea este că nu-mi pierd nădejdea când valurile încercărilor vin asupra mea pentru că bogăția mea este nădejdea în Dumnezeu. (…) Omul care are drept bogăție cuvântul lui Dumnezeu, pe care-l găsește în Scriptură, în Ceaslov, în cărțile sfinților, în învățătura de credință, putem spune că este un om bogat. Aceasta pentru că dacă tot ceea ce faci și împlinești are legătură cu cuvântul Domnului, atunci te descurci bine și în cele materiale, și în cele legate de locul de muncă și în cele legate de relația ta cu soția, cu soțul, cu pruncii, cu șeful sau subalternii de la locul de muncă pentru că nu doar mintea ta îți arată ce trebuie să faci, ci tu te raportezi la cuvântul lui Dumnezeu”. - cuvânt de învăţătură al Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei,

Sute de credincioși au fost prezenți în data de 19 august 2017, la sfințirea bisericii noastre având ca hram „Sfânta Treime”. Slujba de târnosire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. După slujba de sfințire a fost oficiată Sfânta Liturghie arhierească pe un podium special amenajat de noi în curtea bisericii.

"Nu avem nevoie pentru a ne mântui decât de minte trează". Sfântul Pimen cel Mare

Dumnezeul milei şi al îndurării, al iubirii de oameni şi al smereniei, să vă întărească şi să vă dea puterea şi tăria să împliniţi întru toate voia Lui!

Aşa să vă ajute Dumnezeu!

Designed with Mobirise - More info